25.03.2013 20:02
На Донеччині з'явилися перші бурові. У сланцеву свердловину збираються закачувати дефіцитну питну воду?
23 березня четверо активістів руху "Стоп фрекінгу" з Донецька побували в селі Желанне, де ще з минулої осені ведуться підозрілі роботи.
Хоча договір з "Шелл" про видобуток сланцевого газу на території Юзівського родовища підписали тільки в січні, і хоча чиновники переконують, що розвідку в Донецькій області ще не розпочато, місцеві жителі прийшли до висновку, що найближчим часом в Желанному почнуть видобувати сланцевий газ. Принаймні, вже пробурили дві свердловини.
Желанне - велике село, де проживає 1300 чоловік, знаходиться в Ясинуватському районі - в годині їзди від Донецька.
Люди розповідають, що в радянський час у селі відмовилися від ідеї будівництва коксохімзаводу, щоб зберегти стратегічний запас питної води - тут її нібито ціле підземне озеро.
Влітку 2012 року, користуючись необізнаністю місцевого населення, американська фірма отримала згоду громади на початок розвідки. До двох існуючих на сьогодні свердловин до середини весни збираються додати третю.
- Були збори, де нам говорили, що це не сланцевий, але і не традиційний, а інший газ. Який інший - не ясно. Голова села сказала, що за нас вже все вирішено, - розповідає місцева вчителька Надія Яструбенко.
Люди в селі спочатку раділи.
- Думали, може, до будинків проведуть газ, але нам сказали, що цього не буде, - говорить вчителька. - Ті вулиці, де немає водопроводу, розраховували на воду. Але і водопровідні труби до села не дотягли. У місцевій газеті написали, що на території Донецької області тільки планується 15 розвідувальних ділянок. А що ж тоді таке відбувається у нас?
Проммайданчик № 1 знаходиться при під'їзді до села. Це розчищена територія, на якій знаходяться два відстійника з каламутною рідиною. Встановлені 5 цистерн з невідомим вмістом. Посеред майданчика - забетонована свердловина. Восени на цьому місці, як кажуть мешканці, працювала вишка.
- У листопаді люди спати не могли - такий був шум при бурінні. А потім стали відчувати струс і коливання, які бувають під час гідроудару, хоча до найближчого будинку близько 300 метрів. Завозили сюди і якісь хімікати - ось і тому ми думаємо що це все-таки сланцевий газ, - говоорить Яструбенко.
Проїхавши через усе село, потрапляємо на другу площадку. Вона зайняла площу близько 2 гектарів посеред сільськогосподарського поля. По краях височіють гори знятого чорнозему. Пробурена свердловина. Підготовлений резервуар для майбутнього відстійника.
У квітні іноземні газівники обіцяли повернутися. Минулого разу вони привезли з собою не тільки кухаря, але і воду для особистого вживання - якості місцевої води не довіряють, хоча в Желанному вона поки вважається однією з кращих в області.
Обіцянка забезпечити місцевих робочими місцями закінчилося наданням роботи трьом сторожам і медсестрі, яким платили нижче середнього.
Ось в
...
Читать дальше »