Розкажіть про себе З цього прохання рекрутера нерідко починається співбесіда. Проте вільна імпровізація на тему власної автобіографії у більшості випадків викликає певні складнощі у претендентів. Втім, при належній підготовці справити сприятливе враження на кадровика нескладно.
До розповіді про себе, що передує основній частині інтерв'ю, слід поставитися серйозно. Розглядаючи кандидатури у потоковому режимі, менеджери з персоналу часом просто не мають часу і можливості виважено оцінити кожну. Так що схилити чашу терезів на користь того чи іншого претендента здатні саме підсвідомі чинники, в тому числі ефект першого враження, що часом буває настільки сильний, що навіть подальший конструктивний діалог не змінить думки про претендента. Так що на основі короткої самопрезентації досвідчений кадровик може накидати психологічний портрет кандидата, зрозуміти його характер і життєві пріоритети.
Заборонені прийоми
Найбільш поширена помилка, яка здійснюються багатьма претендентами на початку співбесіди, - усний виклад власного резюме. Деякі взагалі вибудовують розповідь про себе у формі статті з енциклопедії: народився, вчився в школі, поступив до вузу, після його закінчення влаштувався в компанію А, потім перейшов в організацію Б. Але кадровик, перш ніж запросити вас на інтерв'ю, вже встиг ознайомитися з вашою анкетою та вивчив основні факти біографії! І, вислухавши сухий перелік фактів й дат, він, швидше за все, зробить висновок про недостатньо розвинені навички самопрезентації.
Інша крайність - у відповідь на прохання менеджера з персоналу розпочати перераховувати свої захоплення, улюблені місця відпочинку і музичні вподобання. Зрозуміло, будь-який ейчар усвідомлює, що має справу з живими людьми, а не роботами, тим не менш подібна зосередженість на позаробочих сторонах життя буде однозначно витлумачена як ознака надто легковажного ставлення до обов'язків.
І, нарешті, абсолютно неприйнятний варіант - спробувати ухилитися від відповіді, наприклад, за допомогою різкої й категоричної фрази накшталт "Вся інформація відображена в резюме" чи награного або реального замішання "Навіть не знаю ... А що конкретно вас цікавить?" Велика ймовірність, що кандидата, який не йде на контакт або намагається гнути свою лінію, забракують.
Продати себе
В ідеалі автобіографічна імпровізація повинна бути вибудувана за аналогічними законами, що і будь-яка презентація. Іншими словами, проблема, що стоїть перед претендентом ідентична завданням рекламників: йому необхідно позначити свої ключові переваги і сильні сторони, одразу привернувши до себе прихильність фахівця з підбору персоналу. До речі, як показує практика, у претендента для цього є не більше хвилини, після закінчення якої HR-менеджер напевно перерве його і почне ставити запитання. Так що не варто втомлювати візаві деталями - н'юанси які цікавлять його, він уточнить в ході інтерв'ю.
Розповідаючи про себе, слід згадати основні віхи кар'єрного шляху, а також ті професійні та особисті якості, які характеризують вас як ідеального кандидата для конкретної позиції. Фактично ваше оповідання має бути відповіддю на улюблене запитання рекрутерів "чому треба взяти на роботу саме вас?", стати наочною ілюстрацією ваших позитивних ділових рис. Скажімо, замість безликої фрази "Я перейшов з компанії А до Б" доцільно висловити приблизно наступне: "Я прагну до професійного росту, однак масштаби фірми А не дозволяли мені реалізувати свій потенціал. Потрапивши до штату організації Б, моє коло повноважень розшириться і я отримаю можливість зайнятися цікавими проектами".
Пам'ятайте: інтерв'юер намагається визначити в першу чергу ваші кар'єрні пріоритети, так що не треба бути занадто відвертими. Наприклад, не можна говорити, що єдиною причиною, яка спонукала вас змінити місце роботи, стала низька зарплата; подібна меркантильність характеризує здобувача не з кращого боку.
При згадці особистих якостей не перераховуйте черговий набір рис ідеального кандидата. Рекрутери вже давно звикли, що всі претенденти як на підбір комунікабельні, відповідальні, активні і стресостійкі. Натомість назвіть професійні досягнення, які доводять наявність таких якостей у вас.
Як відомо, найкращий експромт - заздалегідь підготовлений експромт, так що розповідь про себе складіть завчасно і продумайте її у домашній обстановці. Якщо вам доводиться відвідувати безліч співбесід, обов'язково адаптуйте самопрезентацію для конкретного роботодавця, розставляючи акценти відповідно до вимог тієї чи іншої посади. Успішного працевлаштування!
До речі...
Одна з варіацій на тему розповіді про себе - питання менеджера з персоналу про позитивні й негативні риси кандидата, його професійні невдачі. Брехня тут неприпустима, але захоплено каятися у всіх гріхах теж не варто. Спробуйте схитрувати, видавши за недолік якість, що більшість роботодавців сприйме як якість підлеглого (наприклад, трудоголізм чи надмірний педантизм). Втім, можна ризикнути і привести справжні приклади своїх локальних службових невдач, коли ви зробили все від вас залежне, але зовнішні обставини склалися таким чином, що ви зазнали поразки. Так ви продемонструєте, що достатньо розумні, гнучкі і упевнені в собі, щоб визнавати колишні прорахунки, і здатні витягувати з них корисні уроки. 2010-11-24 | Автор: Вадим Сумін | http://www.zarplata.ru
|